Pasūtīt 0 gab. (0.00 €)
Pievienoties savam kontam
Aizmirsāt paroli?
KĻŪT PAR KLIENTU
Zvaniet mums

ZIŅASKas ir “bērnu ūdens”, un kāda veida ūdens ir labāk piemērots bērnam.

Bērni ir mūsu lielākais prieks un raizes un, protams, mūsu nākotne. Un katrs vecāks vēlas dot savai atvasei tikai pašu to labāko, rūpējoties, cik vien labi spēj un prot, cenšoties nodrošināt pēc iespējas kvalitatīvāku uzturu, tai skaitā arī ūdeni.  Pēc VENDEN veiktās aptaujas gandrīz ceturtā daļa Latvijas mammu (23%) cenšas izvēlēties augstas kvalitātes ūdeni savam bērnam. 48% no viņām iegādājas tā saukto „bērnu ūdeni”, kura iepakojuma noformējums parasti tiek ieturēts bērnu tēmatikā. Taču kam vēl līdztekus iepakojumam un ražotājam būtu jāpievērš uzmanība, izvēloties ūdeni bērnam.

Sertificētā uztura speciāliste Svetlana Aleksejeva skaidro, ka bērnam, jo īpaši līdz viena gada vecumam, ir nepieciešams ūdens, kas ne tikai atbilst higiēnas pamatstandartiem, bet ir arī noteiktiem parametriem atbilstošs: tajā jābūt zemam sulfātu, nātrija un fluorīdu saturam.

Izvēloties ūdeni bērnam, vecākiem ir jāpievērš uzmanība šādiem kritērijiem*: 
•  zems nātrija saturs: ≤ 0,02 g/100 ml;
•  zems sulfātu saturs: ≤ 0,025 g/100 ml;
•  zems fluorīdu saturs: ≤ 0,11 mg/l;
•  zems magnija saturs: dienā ieteicamā vidējā deva ir:
→ Bērni 7-12 mēn.: 60 mg 
→ Bērni 1-3 gadi: 100 mg

Ir svarīgi pievērst uzmanību arī ūdens mineralizācijas pakāpei, kas var būt ļoti atšķirīga - no 0,01 līdz 14 g/l. Mineralizāciju nosaka sausne. Zīdaiņiem ieteicams lietot ūdeni, kura mineralizācijas pakāpe ir ≤ 0,5 g/l, savukārt bērniem, kas vecāki par vienu gadu, jau var dot ūdeni ar minerālvielu saturu 0,5–1,5 g/l. VENDEN ūdenim ir optimāla minerāļu kombinācija un zems sāļu līmenis. Tāpēc tas ir piemērots visiem vecumiem bez ierobežojuma, arī grūtniecības un krūts barošanas laikā. 

Uztura speciāliste piebilst, ka, izvēloties ūdeni bērnam, ieteicams dot priekšroku ūdenim, kam ir neitrāla garša un sastāvs, savukārt, ieviešot piebarojumu un gatavojot mazulim pirmos ēdienus uz ūdens bāzes, dodot priekšroku mīkstam ūdenim. 
Avota ūdens VENDEN “Mežavots” pēc visiem rādītājiem atbilst augstākās vērtības pazemes ūdeņiem un tajā pat laikā ir ar zemu mineralizāciju un ar ļoti zemu cietību un dzelzs saturu. Dēļ avota ūdens neitrālās garšas, sastāva un mīkstuma, to var izmantot bērnu pārtikas pagatavošanai. Šāds ēdiens bērnam arī garšos labāk.

Būtiski arī perspektīvā tiekties uz to, lai bērns dzertu tieši ūdeni, nevis saldinātos dzērienus. Eksperte Svetlana Aleksejeva  pauž, ka nepareiza dzēriena izvēle ir viens no iemesliem, kādēļ Latvijas bērniem ir augsts aptaukošanās līmenis (25%). Turklāt tas stimulē cukura diabēta attīstīšanos.

Cik tad daudz ūdens vajadzētu dzert bērnam? 
Pasaules Veselības organizācija informē, ka ieteicamais patērējamā šķidruma daudzums ir atkarīgs no daudziem faktoriem: no vecuma, svara, auguma, aktivitātes dotajā brīdī, gaisa mitruma un temperatūras, kā arī no tā, cik daudz šķidruma cilvēks patērē ar ēdienu. Piemēram, šķidruma daudzumu organismā ietekmē arī tas, ko bērns apēdis: sviestmaizi vai arbūzu. „Orientējoši - 4 līdz 8 gadu vecuma bērniem vidēji  nepieciešami 1,6 litri šķidruma pārtikas un dzērienu veidā, no kuriem aptuveni 1,1 - 1,3 litri jālieto dzērienu veidā. Vecumā no 9 līdz 13 gadiem būtiska nozīme ir arī bērna dzimumam: zēniem ieteicams dzert aptuveni 1,5-1,7 litrus šķidruma, savukārt meitenēm - 1,3 - 1,5 litrus, skaidro S. Aleksejeva.

Visbiežāk – lai mammām atvieglotu izvēli - ūdens, kas pēc visiem parametriem ir piemērots pat zīdaiņiem, tiek iepakots pudelēs ar noteiktu noformējumu, kas ieturēts bērnu tematikā. Bet, diemžēl, ne vienmēr „bērnu” noformējums vai uzraksts uz cenu zīmes garantē to, ka ūdens tiešām ir piemērots mazam bērnam. Šī iemesla dēļ rekomendējam vecākiem ļoti uzmanīgi pārbaudīt ūdens izcelsmi un tā sastāvu uz etiķetes.

* Saskaņā ar ASV Pārtikas un medikamentu pārvaldes (angliski - FDA), kā arī Lielbritānijas Nacionālā veselības dienesta (NHS) ieteikumiem.

 

Atpakaļ