Pasūtīt 0 gab. (0.00 €)
Pievienoties savam kontam
Aizmirsāt paroli?
KĻŪT PAR KLIENTU
Zvaniet mums

ZIŅAS

Ūdens – bērna labākais draugs un palīgs

Cilvēka organisms pamatā sastāv no šķidruma. Tas mums ir nepieciešams veiksmīgai organisma funkcionēšanai. Nepietiekams ūdens daudzums var ietekmēt bērna fizisko un emocionālo pašsajūtu, samazināt koncentrēšanās spējas, kā arī izraisīt galvassāpes. Cik daudz šķidruma bērnam ir jāuzņem, kuru ūdeni labāk izvēlēties un kā viņu pieradināt dzert ūdeni?

“Vai gribi padzerties?”

Uztura speciālistes Svetlanas Aleksejevas pieredze liecina, ka bērni ne vienmēr jūt slāpes, tāpēc viņus jāradina ūdeni dzert regulāri un nelieliem malkiem. Tāpat būtu jāseko līdzi tam, lai pa dienu tiek uzņemts pietiekams šķidruma daudzums. Uztura speciāliste piebilst, ka svarīgi ir ne tikai kontrolēt, cik daudz šķidruma uzņem bērns, bet arī skaidrot, kāpēc ieteicams dzert – vecāki nespēj būt blakus ikvienu dzīves mirkli, lai pārliecinātos par to, ko tieši viņa bērns dzer. Nozīmīgs ir arī pašu vecāku sniegtais piemērs, jo bērns vēlēsies tam sekot.

Nepieciešamais ūdens daudzums

Pasaules Veselības organizācijas rekomendācija vēsta, ka nepieciešamai šķidruma daudzums bērna organismā ir atkarīgs no vairākiem parametriem: vecuma, svara un auguma, aktivitātes līmeņa, gaisa temperatūras un mitruma. Svarīgi arī, cik šķidruma cilvēks uzņem kopā ar maltīti. Ūdenim uzturā ir liela nozīme, un ir jāseko līdzi tam, ko bērns ir apēdis – sviestmaizi vai arbūza šķēli. Ieteicamais uzņemamā šķidruma daudzums ir 30 ml uz kilogramu, taču jāņem vērā, ka liela nozīme ir ne tikai ūdens daudzumam, bet arī tā kvalitātei, par ko eksperti ir pārliecināti.

Ūdens – labākais šķidruma avots bērnam

Bieži vien bērni, īpaši jaunākā vecuma, nevēlas dzert ūdeni, pieprasot to saldināts ar sīrupu. Tāpat viņi labprāt dzer arī citus saldinātos dzērienus - sulas un limonādes. Uztura speciāliste Svetlana Aleksejeva iesaka nepieļaut šādas situācijas: "Saldināti dzērieni – sulas un limonādes – ir tādi paši saldumi kā konfektes un kūkas. Tie satur daudz cukura, kas bērna organismam nozīmē tukšas un nevajadzīgas kalorijas, kā arī var veicināt šķidruma zudumu. Ceturtdaļa (25 procenti) Latvijas bērnu cieš no aptaukošanās, tāpēc no liekām kalorijām ir jāizvairās." Zinātnieki ir pierādījuši, ka pārmērīgi liels saldinātu gāzētu dzērienu patēriņš ne tikai palielina aptaukošanās risku, bet arī var veicināt kaulu trauslumu un lūzumus. 

Pareiza ūdens izvēle

Pat ja bērns labprāt dzer tīru ūdeni, ir jāzina dažas nianses. Ne visi vecāki ir informēti par to, kādu ūdeni vislabāk izvēlēties – minerālūdeni, avota ūdeni vai dzeramo ūdeni. Starp visiem ūdens veidiem pastāv nozīmīgas atšķirības — minerālūdeni iegūst no dziļiem pazemes urbumiem un uzturā lieto neapstrādātu. Tāpat tas satur daudz vērtīgu sāļu un minerālvielu, kā arī saglabā visas dabas dotās labās īpašības.

Savukārt avota ūdens, kas ir no pazemes urbumiem nācis saldūdens, neprasa papildu apstrādi, izņemot mehānisku daļiņu atfiltrēšanu. Arī avota ūdens satur minerāļus un sāļus, bet ne tik daudz, cik minerālūdens. Trešā ūdens kategorija – dzeramais ūdens – ir tāds ūdens, ko iegūst no jebkāda piemērotā avota: no nedrošām upēm un ezeriem līdz pat pilsētas ūdensapgādes sistēmai. Šī iemesla dēļ dzeramā ūdens ražotājs ķīmiski attīra to no kaitīgiem piemaisījumiem un mikroorganismiem, kā arī mākslīgi maina tā sastāvu, lai sasniegtu prasītās normas.

Ieteikumi, kā pieradināt bērnu dzert ūdeni

Der arī dzērieni ar dabiskām garšām, bet bez cukura. VENDEN rīkotā aptauja liecina, ka īpašu popularitāti iemantojis ūdens ar citronu aromātu – to izvēlas 54 procenti aptaujāto. Ūdens ar dabisku aromātu ūdens nesatur krāsvielas, cukurus un kalorijas. Tas ir veselīgs risinājums treniņiem un skolai, kad iedot līdzi ūdeni ar augļiem un ogām nav parocīgi.

Atpakaļ